fbpx

Do rúk sa vám dostala kávička Honduras La Paz upražená v Trenčíne pod hradom Matúša Čáka.

Nadmorská výška: 1 550 metrov
Odroda: Arabica Typica, Bourbon, Caturra
Veľkosť zrna: 16 up
Zber: marec 2021
Spracovanie: natural (suché)
Chuťový profil: melón, čerešňa, mango

Niečo o odrodách kávy

Káva Arabica patrí medzi najznámejšie odrody kávy. Až 60 percent svetovej produkcie „čierneho zlata“ je tvorených práve touto odrodou. Výnimočnosť spočíva napríklad pri jej pražení, kedy sa uvoľňujú aromatické oleje. Ak ju porovnáme s kávou Robusta, ktorá je vo svete druhá najrozšírenejšia, obsahuje len 1,5 percenta kofeínu a až dvojnásobne viac cukru. Tieto vlastnosti jej dodávajú špecifickú acidnejšiu chuť a ovocný nádych.

Kávovník Arabica

Zrelé kávové čerešne Arabicy spoznáme podľa tmavočervenej až fialovej farby. Niekedy sa však stretávame aj s oranžovou či dokonca žltou farbou.

Čo sa týka pôvodu, pomýliť vás môže samotný názov, ktorý by ju zaraďoval skôr na Arabský polostrov. To však nie je pravda, pravlasťou kávovníka Arabica je Etiópia. Odtiaľ sa približne v 13. a 14. storočí dostal po vojenských ťaženiach do Jemenu, kde sa vysádzal na terasovité políčka a postupne kultivoval. Vďaka tomuto rozmachu sa za kolísku kávy považujú arabské štáty. Tu niekde vznikla tá pravá chuť a spôsoby kávy, na ktoré sme dodnes aj v našich končinách zvyknutí.

Rozdiely medzi Arabicou a Robustou

Dôležitým rozdielom je už spomenuté množstvo vyprodukovanej kávy vo svete. V tejto štatistike zatiaľ jasne vyhráva Arabica. Treba však dodať, že jej vypestovanie či spracovanie je o dosť náročnejšie. Okrem iného pomeru kofeínu a cukru badáme rozdiely aj v chuťovom potenciáli, ktorý sa prejavuje pri pražení. Pri Arabice môžete pocítiť príchute rôznych dorieškov či čokolády, ale aj korenín, ovocia a kvetov.

Ker Arabica

Kávovník Arabský môžeme vidieť v prírode dorastať až do výšky 6 metrov. Na kávových plantážach sa skôr stretnete s výškou 2 až 3 metre. Listy spoznáte podľa elipsovitého tvaru a dĺžky maximálne 15 centimetrov. Bobule dorastajú do dĺžky 1,5 centimetra. Rastline sa darí najmä v nadmorských výškach 600 až 2000 m n. m. Ideálna teplota je v rozmedzí 18 až 24 stupňov Celzia, veľmi pomáha aj úhrn zrážok medzi 1200 a 2200 milimetrov.

Platí, že čím vyššie kávovník vyrastie, tým dlhšie trvá dozrievanie a káva je následne kvalitnejšia. V tomto prípade majú totiž rôzne látky (hlavne cukry) viac času vstrebať sa zo šupky do zŕn. Dôležitá je pravidelná starostlivosť hlavne smerom k hnojeniu, vhodný je aj tieň vyšších stromov. Prvej úrody kávových čerešní sa farmári dočkajú po šiestich rokoch. Najväčšími producentmi kávy arabica je Brazília a Kolumbia.

Najrozšírenejšie odrody Arabica kávy

Arabica Typica

Ide o druh pochádzajúci z Etiópie, ktorý sa považuje za základný. Práve z neho sa následne vyvinulo množstvo rôznych iných odrôd. Spoznáme ju podľa zúženého (kónického) tvaru a rovného kmeňa. Dorastá do výšky asi 4 metre. Vyznačuje sa mimoriadne vysokou kvalitou kávy, no s výnosnosťou je to viac ako zlé. Nájdeme pri nej sladkastú chuť s príjemným „dojazdom“ a výraznou aciditou.

Arabica Bourbon

Táto odroda sa úspešne adaptovala v Brazílii v 60. rokoch minulého storočia. Neskôr sa z tejto krajiny dostala aj ďalej na plantáže Latinskej Ameriky. Dorastá len do dvoch metrov a je známa pyramídovitým tvarom. Jej skvelou vlastnosťou je odolnosť voči veľkému suchu. Problémy však nastávajú pri veľkom vetre či dažďoch, kedy ľahko opadávajú. Plody rastú husto pri sebe. Čo sa týka farby, tu sa stretávame so žltými či oranžovými čerešňami, v menej častých prípadoch aj červenými.

Jej výnimočnosť spočíva vo výrazne nízkom obsahu kofeínu v rozmedzí od 0,4 do 0,8 percenta. Pre porovnanie, Arabica Typica obsahuje 1,2 až 1,9 percenta a Robusta 3 až 3,5 %. Jej obľúbenosť je v plnom tele a komplexnej acidite. Keď sme už pri chuti, spomenúť môžeme ľahký ovocný nádych doplnený sladkými tónmi napríklad čokolády či karamelu. Oproti Arabica Typica je výnosnosť odrody asi o 30 percent vyššia, no plodov následne získame menej ako pri iných odrodách. Aj tu sa bavíme o mimoriadne kvalitnej káve.

Arabica Caturra

Je odroda Bourbonu. Ide ale o mladší typ, keďže bola objavená až v prvej polovici minulého storočia. Názov bol udelený podľa rovnomerného mesta v Brazílii, kde nájdeme jej korene. Oproti pôvodnému Bourbonu má menšie listy, no je adaptívnejšia na rôzne klimatické podmienky. Pestovanie sa odporúča v nadmorskej výške od 500 do 1500 metrov.

Plody majú červenú či žltú farbu, zrná sú veľmi kvalitné. Farmárov poteší vysoká výnosnosť a aj kvalita samotnej kávy. Pre uspokojivý výsledok je však nutná náročná starostlivosť. V čím vyššej nadmorskej výške sa objavuje, tým jej kvalita klesá. Chuť je definovaná ľahkým až stredným telom s čistou aciditou. Oproti Bourbonu však  v ústach pocítite nižšiu sladkosť.

Arabica Maragogype

Ide o prírodnú mutáciu odrody Typica. Jej pôvod siaha do Brazílie a do mesta, podľa ktorého dostala aj pomenovanie. Pestovať by sa mala v rozmedzí 600 a 800 metrov nad morom. Aj tu nájdeme len veľmi nízke množstvo kofeínu na úrovni okolo 0,6 percenta. Dnes sa s pestovaním Maragogype stretávame najmä v Guatemale, Mexiku či Nikarague. Ide o čosi mohutnejší typ kávovníka s výškou aj nad 5 metrov. To platí aj o bobuliach či listoch. Kávové zrná sa dokonca považujú za jednyz najväčších na svete, môžu dorásť až do dĺžky viac ako tri centimetre. Plody sú však typicky žlté alebo červené. Čo sa týka chutí, objavujeme pri nej ľahký dymový charakter, vyvážené ovocné tóny a nízku aciditu. Kvalita kávy je vysoká.

Arabica Catuai

Táto odroda vznikla v 20. storočí v Brazílii krížením Caturry a Mundo Novo. Pestovanie je rozšírené najmä v oblastiach, ktoré sužuje horšie počasie a farmári sa tak musia vysporiadať so silným dažďom a vetrom. Plody Catuai pri nich neopadávajú a sú tolerantné na časté klimatické zmeny. Preto niet divu, že sa jedná o jednu z najčastejších odrôd plantáži Latinskej Ameriky.

Plody rozlišujeme aj názvom podľa sfarbenia na Yellow Catuai (žlté) a Red Catuai (červené). Pripravte sa na šťavnatú aciditu pripomínajúcu červené jablko či sladkasté tóny kakaa, medu, vanilky či škorice.

Arabica Mundo Novo

Ďalšou odrodou je hybrid medzi Bourbonom a Typicou. Aj Mundo Nuovo má pôvod v Brazílii. Je veľmi obľúbená, keďže sa vyznačuje mimoriadnou odolnosťou voči chorobám a má aj vysokú produkciu. Na jej vyzretie si však plantážnici musia počkať o čosi dlhšie. Pestuje sa vo vysokej nadmorskej výške od 100 do 2000 metrov. Čerešne sú sfarbené do červena.

Odrody Arabica kávy z Etiópie

Ako ste si mohli všimnúť, všetky tieto odrody pochádzajú z Latinskej Ameriky. To však neznamená, že sa v iných končinách sveta nestretneme s kvalitnými kávami Arabica. Veľmi populárne sú aj tie z Etiópie, kde nájdeme viac ako 2500 pôvodných kávových odrôd. Väčšinou sú pomenované podľa dediny, kde sa po stáročia pestujú, no odhaliť ich presný pôvod je viac ako ťažké.

Medzi tie najpopulárnejšie môžeme zaradiť Yiracheffe, Lekempti, Djimma, Geisha či Harrar. Väčšina z nich sa pestuje na juhozápade krajiny a chuť takej kávy máva často kvetinové či citrusové tóniny s výraznými znakmi jazmínu. Pri východných častiach Etiópie objavujeme skôr tóny čokolády a ovocia.